Entodonti
Kanal Tedavisi

Hastalarımız açısından dental işlemler arasında en korkutucu ve anlaşılması zor tedavi genellikle kanal tedavisidir.

Kliniğimizde yaptığımız endodontik tedavi prosedürünün ana hatlarını burada özetleyerek, hastalarımızın kanal tedavisi konusundaki merak ve korkusunu gidermeyi amaç edindik.

DentalEsthetic
Kanal Tedavisi

Diş Anatomisi 

Kök kanal tedavisinin işleyişini anlayabilmek için, öncelikle kısaca diş anatomisini anlamaya ihtiyacımız var. Dişin diş etinin yukarı bölgesinde görünen kısmına ‘kron’; ağızda görünmeyen ve kemik içinde kalan kısmına ise ‘kök’ adı verilir. Bir diş, kemiklerimiz gibi birkaç tabakadan oluşur.

En dış katman;

Diş eti sınırının üzerinde görülen kısım ‘mine’ adını alır. Mine vücudumuzdaki en sert ve mineralize olmuş maddedir. Diş eti sınırının altında ‘sement’ adı verilen madde kök yüzeyini kaplar. Mine ve sement tabakalarının altında ise ‘dentin’ adı verilen bir yapı mevcuttur. Dentin de hemen hemen kemik kadar sert olmakla birlikte, minenin aksine sinir uçlarını içinde bulunduran bir yapıdır.

Dentinin bir alt yapısı ise ‘pulpa’ adını alır. 

Pulpa küçük ve büyük kan damarları, bağ dokusu, sinir fibrilleri, ve çeşitli hücrelerden meydana gelir. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Bir diş tamamen geliştiğinde, pulpanın tek fonksiyonu ise; ağrıyı ileterek zarar gördüğünü ya da enfekte olduğunu (iltihaplandığını) haber vermektir.

Bazen pulpa iltihaplanabilir. Bu durumda kök kanal tedavisi ile pulpanın çıkarılması gerekir. Kanal tedavisi böyle bir dişi ağızda tutmanın tek yoludur. Gelişimini tamamlamış bir diş, pulpası olmadan da fonksiyonunu başarıyla sürdürebilir. 

Pulpa nasıl enfekte olur? 

Pulpanın enfekte olmasının yani lltihaplanarak zarar görmesinin en genel yolu tedavi edilmemiş çürüklerdir. Her insanın ağızının içinde bir miktar bakteri mevcuttur ve bunlar normal şartlarda herhangi bir zarar vermezler. Ancak oral hijyen bölümümüzde de anlattığımız üzere, bazı bakteriler karbonhidrat (şeker) içeren yiyecek ya da içecekleri metabolize ederek (yani parçalayarak) asit çıkarırlar. Bu asitler de mine ve dentine zarar verir.

Bu şekilde oluşan çürükler tedavi edilmeden bırakıldığında, bakteriler dentinin altındaki pulpa (sinir) dokusuna kadar ilerleyerek, onun açığa çıkmasına ve iltihaplanmasına sebep olurlar. Pulpa ayrıca dişe gelen bir travma sonucu da enfekte olabilir.

Dişe gelen şiddetli bir darbe sonucu, çene kemiği yoluyla dişe iletilen kan dolaşımı kesilebilir ve böylece pulpa dokusu zamanla canlılığını kaybeder. İlginç bir nokta var ki; mine ya da dentin seviyesindeki bir diş kırığında kanal tedavi gerekliliği azalabilir. Çünkü kırık dişe doğru kan akımını hızlandırarak travmaya abzorbe edici (karşılayıcı) bir görev görebilir.

Pulpanın enfekte olmasının bir başka yolu da diş çevresinde uzun süreli periodontal (diş eti ve çevresi) hastalığın bulunmasıdır. Bakteriler iltihaplı diş eti yoluyla kök yüzeyine açılan minik yan kanallardan dişin pulpasına ulaşarak ‘retrograd enfeksiyon’ dediğimiz iltihaplanmaya yol açarlar.

*Dişin enfekte olmasının yolu ne olursa olsun, sonuçta pulpa dokusu canlılığını yitirir ve zamanla dişi çevreleyen çene kemiği bölgesinde ağrılı bir apseye yol açabilir. 

Bir dişin enfekte olduğu nasıl anlaşılır? 

Dişte soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı uzun süreli hassasiyetler oluşuyorsa, ısırma ile ağrı duyuluyorsa bir enfeksiyon varlığından söz edilebilir.

Aynı zamanda herhangi bir ağrı olmaksızın dişin renginin ciddi şekilde değişikliği veya çevre diş eti dokularında oluşmuş şişlik bir dental enfeksiyon işaretidir.

Bazı durumlarda bu gibi hiçbir belirti olmaksızın dental ve radyografik muayeneler sonucu elde edilen bulgular dişin kök-kanal tedavisi görmesi gerektiğini ortaya çıkarabilir.

Bir dişin enfeksiyonunda antibiyotik kullanım ne ölçüde gereklidir? 

Bir diş iltihaplandığında ya kanal tedavisi ya da çok ileri harabiyet durumlarında o dişin çekimi düşünülebilir. Pulpanın ölümüyle dişin tüm yapısı bakteriler için ideal ortam oluşturur.

Gereken durumlarda vücudun savunma sistemini ve enfeksiyonla mücadeleyi güçlendirmek amacıyla hekiminiz size antibiyotik verebilir. Normal şartlardaki bir kanal tedavisi sırasında antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

Kök kanal tedavisi aşağıdaki aşamaları kapsar:

1. Lokal anestezi yapılması: diş ve çevre dokuların uyuşturulması.

2. Dişte varsa çürüğün temizlenerek kök kanallarının açılması.

3. Radyografi (röntgen) çekilerek kanal uzunluğunun tespit edilmesi.

4. Kök kanallarının içeriğinin (pulpa dokusunun) çıkarılarak temizlenmesi.

5. Çeşitli el aletleri ve döner aletler kullanarak kök kanallarının şekillendirilmesi.

6. Kök kanallarının dezenfeksiyonu: mikroorganizmalardan arındırılması.

7. Kök kanallarının doldurulması.

*Kök kanallarının doldurulmasının amacı orjinal olarak pulpanın doldurduğu kanal boşluğunun hermetik olarak doldurularak mikroorganizmalara ve doku likitlerine karşı bir bariyer oluşturmaktır. Böylece diş cansız olmasına rağmen ağızda varlığını başarıyla sürdürebilir. 

Kök kanal tedavisinin başarısı: 

Doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90-95 arasındadır. Eğer tedavi sırasında kökler içinde pulpa dokusu kaldıysa (varolan ve atlanan bir kanalın tedavi edilmemesi sonucu olabilir.), kök kanal dolgusunun iyi yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızıntısıyla , işlem sırasında perforasyon (delinme) gibi nedenlerle dişin zarar görmesiyle ya da kökler arası bölgede kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisi başarısız olabilir. Çoğu vakalarda başarısız bir kanal tedavisinden sonra ısırırken ağrı meydana gelir. 

Kök kanal tedavisinin başarısızlığı durumunda ne yapılır? 

Çoğunlukla kanal tedavisi yenilenerek, varsa hata giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir ve yeniden doldurulur.

Eğer bu işlemle de sonuç alınamıyorsa ‘kök ucu rezeksiyonu’ adı verilen cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir.

Doktora Sorun

Bilgi Hattımız
+90 (0216) 411 13 33
+90 (0216) 360 34 11
Eposta Gönderin
dundar@dentalesthetic-implant.com

Sizi Biz Arayalım

Aşağıdaki formu doldurun, uzman doktorlarımız sizi arayarak bilgilendirsin.

  Dental Esthetic
  Estetik Uygulamalar

  https://www.dentalesthetic-implant.com/wp-content/uploads/2022/08/gulus-tasarimi-alt.jpg

  Gülüş Tasarımı

  Gülüş tasarımı tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

  https://www.dentalesthetic-implant.com/wp-content/uploads/2022/08/dis-sekillendirme-alt.jpg

  Diş Şekillendirme

  Daha özgüvenli gülüşler için diş düzeltme tedavilerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  https://www.dentalesthetic-implant.com/wp-content/uploads/2022/08/dis-beyazlatma-alt.jpg

  Diş Beyazlatma

  Daha beyaz dişler için özel uygulamalarımız hakkında bilgi için bize ulaşın.

  https://www.dentalesthetic-implant.com/wp-content/uploads/2022/08/dis-temizleme-alt.jpg

  Diş Temizleme

  Diş temizleme tedavilerimiz ile daha sağlıklı dişler için detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Dental EstheticImplant

  Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi için bizi aramaktan çekinmeyin.

  Ödüller
  Bizi Takip Edin

  Sosyal medya hesaplarımızdan uyguladığımız tedaviler ve sonuçlarını takip edebilirsiniz.